Prečo (znova) kandidujem?

Pred piatimi rokmi som bol odhodlaný zmeniť náš kraj. Predstúpil som pred obyvateľov, pred vás, s konkrétnou ponukou zmeniť veci k lepšiemu.

Župa bola takmer neviditeľná. Fungovala ako uzavretý klub určený len pre vyvolených. Do predchádzajúcej kampane som preto vstupoval s ambíciou (doslova) otvoriť dvere župného úradu obyvateľom a verejnej kontrole.

Po zvolení za trnavského župana sme sa spolu s tímom rovnako motivovaných ľudí pustili do tvrdej práce. Nebáli sme sa veľkých projektov, ani dlho odkladaných výziev. Naplno sme sa vrhli aj do nových iniciatív, ktoré sa dovtedy so župami nespájali. Dnes za nás hovoria konkrétne riešenia a výsledky. Uvediem na začiatok hlavné oblasti, ktoré aj symbolicky odlišujú éru pred a po nástupe nového vedenia župy.

Preberali sme najzadlženejšiu župu zo všetkých ôsmich. Jej úverová zaťaženosť bola až 46,65 % vrátane dlhu po nemocniciach. Predsavzali sme si výrazne zlepšiť hospodárenie kraja a dostať sa pod 40 %. To sa nám podarilo. Dokonca sa nám podarilo viac. Napriek pandémii covidu či zásahom vlády a parlamentu do rozpočtu župy, k decembru očakávame úroveň zadlženia len na úrovni 33 %.

Zdedili sme vybrakovaný rezervný fond so zostatkom 29-tisíc eur. Dobrým hospodárením sme objem peňažných fondov navýšili až na 30,6 mil. eur v roku 2021. Tento tisícnásobný nárast objemu peňažných fondov nám umožnil splatiť 16,2 miliónovú balónovú splátku úveru prijatého ešte bývalým vedením.
Pripravili sme si aj rezervu na horšie časy, ako sú napríklad teraz.
Popri tom sme výrazne investovali do zveľadenia kraja. V tempe sme nepoľavili ani v kontexte pandémie alebo vojny na Ukrajine. Pri tom všetkom garantujeme, že volebné obdobie neskončíme s vydrancovanými účtami.

Predchádzajúce vedenie župy hlboko nedôverovalo potenciálu slobodnej iniciatívy obyvateľov kraja a občianskej spoločnosti. Na podporu rozvoja kraja a komunitného života prostredníctvom grantov a dotácií vyčleňovalo finančné prostriedky len v objeme 300-tisíc eur ročne. Náš prístup k tomuto dôležitému nástroju je diametrálne odlišný.

Zaviedli sme viaceré, špecificky zamerané grantové schémy. Postupne sme objem vyčlenených finančných prostriedkov navýšili až na dnešných 2,5 milióna eur. Aktívnym ľuďom takto vytvárame podmienky a umožňujeme pretvárať ich bezprostredné okolie. Príkladom dobrej praxe takejto verejnoprospešnej činnosti je obľúbený participatívny rozpočet, ktorý sme zaviedli a aj prostredníctvom neho spolu tvoríme kraj.

Som hrdý, že sa nám do diania podarilo zapojiť široký okruh starostov a primátorov, osobností kultúrneho, akademického a spoločenského života, malých a stredných podnikateľov, či občianskych aktivistov. Teším sa, že viacerí z nich sú tu dnes s nami.

Pokrok župy symbolizuje aj úspešný príbeh piešťanského letiska, ktoré sme zachránili pred likvidáciou. Tak, ako sme si zaumienili, postupne sme ho “rozlietali”. Napriek pandémii, minulý rok letisko premiérovo dosiahlo prevádzkový zisk.
V máji viac ako 20-tisíc ľudí navštívilo druhý ročník Festivalu letectva Piešťany a v júni sme odštartovali tretiu charterovú sezónu. Pripravujeme ucelený produkt cestovného ruchu pre zahraničných turistov, pre ktorých bude letisko vstupnou bránou do regiónu.

Trváme na svojich princípoch a hodnotách. Preto vytrvalo bránime župný majetok voči osobám s pochybnými väzbami a naštrbenou povesťou. Áno, mám na mysli aktérov kauzy Čistý deň. V jednej budove po tomto neslávne známom resocializačnom zariadení v Galante sme otvorili nové centrum sociálnych služieb.
Podobný zámer máme aj s druhou budovou, o ktorú sa stále súdime. A neustúpime.

Podobne odvážne sme sa pustili do rekonštrukcie mosta v Hlohovci. Na to si netrúfol nik za ostatných 40 rokov. My áno. A bez ohľadu na to, že je volebný rok. Za tri roky sme projektovo pripravili komplexnú rekonštrukciu mosta. Uspeli sme aj so žiadosťou o vyše päťmiliónové spolufinancovanie z eurofondov.

Vo výsledku sa výrazne predĺži životnosť mosta a zvýši sa bezpečnosť obyvateľov.
Tí budú po novom môcť využívať aj plnohodnotné chodníky a cyklistické trasy po oboch stranách.

Dámy a páni, toto sú symboly zakrývania problémov a nečinnosti bývalého vedenia župy. Sú to však hlavne symboly, ktoré sa prelínajú celým päťročným funkčným obdobím. My sme sa náročným výzvam nevyhýbali. Prijímali sme ťažké rozhodnutia a tvrdo sme makali, aby sme ich vyriešili.

Preto som sa znova rozhodol uchádzať o podporu všetkých obyvateliek a obyvateľov Trnavského kraja. Nechcem dovoliť, aby sme sa v turbulentných časoch odklonili od nastaveného kurzu, nebodaj vrátili späť.

Objednávateľ: OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA, Zámocká 6873/14, 811 01 Bratislava, IČO: 42287511

Dodávateľ: Citadela, spol. s r. o., Kladnianska 20, 821 05 Bratislava,  IČO: 35709227