NA ZELENEJ LÚKE SME VYTVORILI CYKLOKRAJ

Pred piatimi rokmi sme v oblasti cyklistickej dopravy začínali doslova na zelenej lúke. Aj v tejto oblasti kraj výrazne zaostával za svojím potenciálom. Od predchádzajúceho vedenia sme nezdedili takmer žiadne projekty schopné okamžitej realizácie. Nehovoriac o chýbajúcej vízii či fakte, že téme sa nevenovali špecializovaní zamestnanci. To je dnes už minulosťou.

 

KROK PO KROKU

Zabralo nám nejaký čas, kým sme nastavili víziu smerovania rozvoja cyklodopravy v Trnavskom kraji. Vyhrnuli sme si rukávy a začali makať. Museli sme sa tiež popasovať s prípravou projektových dokumentácií, zmenami územných plánov obcí či majetkovo-právnym vysporiadaním pozemkov. Projektoví manažéri paralelne hľadali možnosti financovania novej infraštruktúry z externých, primárne európskych zdrojov.

V rámci snahy o komplexný prístup k téme sme vytvorili pozíciu a neskôr aj tím krajskej cyklokoordinátorky. Aktuálne je ňou Silvia Szokolová, cyklistka srdcom aj dušou. Svojim prístupom k udržateľnej mobilite „nakazila“ aj kolegov, s ktorými sa úspešne zapája do osvetových kampaní, ako Do práce na bicykli alebo Európsky týždeň mobility.

 

BEZPEČNE A KOMFORTNE

Som rád, že po piatich rokoch tvrdej práce sme urobili obrovský posun, ktorého výsledkom je výstavba cyklotrás a naplánovanie ďalšieho rozvoja ich siete. Staviame 35 kilometrov cyklotrás v hodnote 8,2 milióna eur prevažne z eurofondov. Spolu sme pripravili výstavbu 95 kilometrov cyklodopravných a cykloturistických trás.

Zamerali sme sa pri tom najmä na výstavbu Moravskej a Vážskej cyklomagistrály. Postavíme aj cyklotrasu medzi Jaslovskými Bohunicami a atómovou elektrárňou, či prepojenie Trnavy, Hrnčiaroviec a Zelenča. Pohli sme aj s chýbajúcou trasou medzi Trnavou a Malými Karpatmi. Združeniu obcí sme prispeli na výstavbu úseku medzi Bohdanovcami nad Trnavou a Špačincami, ktorý sa napojí na projekt krajského mesta. My máme na starosti výstavbu medzi Klčovanmi, Bolerázom a Smolenicami, pre ktorú pripravujeme dokumentáciu pre územné rozhodnutie. Bude bezpečná a komfortná pre malých aj veľkých cykloturistov.

Popri tom investujeme do doplnkovej cyklistickej infraštruktúry, ako napríklad odkladacích a servisných stojanov, smerovníkov alebo veľkoplošných máp. Označili sme 616 kilometrov novo povolených trás a obnovili sme značenie na 473-kilometra dlhých úsekoch.

V spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu sme dokonca uviedli aj cyklobusy z Trnavy do Malých Karpát alebo zo Senca cez Jelku do Šamorína. A prispeli sme aj na vytvorenie požičovne elektrobicyklov v rámci nového turisticko-informačného centra v Smrdákoch.

 

DOBRÁ PRÍPRAVA JE ZÁKLAD ÚSPECHU

V našich míľových krokoch vychádzame aj z dvoch nových koncepčných dokumentov, ktoré sme pripravili v spolupráci s renomovanými odborníkmi z tretieho sektora. Do aktualizácie Stratégie rozvoja cyklotrás a cyklodopravy v TTSK na roky 2018 - 2023 sme intenzívne zapojili obce aj mestá. Nadväzujúca unikátna, na dátach založená štúdia definuje, ako rozvíjať cyklodopravu pri zachovaní princípu hodnoty za peniaze. Odporúča koncentráciu investícií do výstavby trás spájajúcich mestá s ich satelitnými obcami. Ako príklad môžem uviesť spojenie Jaslovských Bohuníc, Malženíc a Trnavy.

Podobne pokrokovým je aj vzdelávanie pre zamestnancov vo verejnej správe, s ktorým sme začali. Ide o prvý projekt svojho druhu na Slovensku, vďaka čomu sa koná pod záštitou ministra dopravy. Cieľom vzdelávacieho cyklu je prispieť čo najefektívnejšiemu využitiu možností nového programového obdobia eurofondov, ako aj Plán obnovy a odolnosti. Mimochodom v rámci prvej výzvy sme požiadali o financovanie úseku medzi trnavskou automobilkou a obcou Zavar vrátane lávky ponad diaľnicu D1.

 

SKUTOČNÝ CYKLOKRAJ

Hoci to trvalo dlhšie, ako som si predstavoval, dnes máme viditeľné výsledky, a to nie len vo výstavbe. Vďaka tímu, vízii a spolupráci s obcami sme na dobrej ceste – v tomto prípade cyklotrase – makať ďalej a vytvoriť skutočný cyklokraj.

Objednávateľ: OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA, Zámocká 6873/14, 811 01 Bratislava, IČO: 42287511

Dodávateľ: Citadela, spol. s r. o., Kladnianska 20, 821 05 Bratislava,  IČO: 35709227