Dohodli sme sa, ide to

Vo veľkej politike sme svedkami nedorozumení, osočovania, ba až osobných útokov. Z nich plynú roztržky a hádky. Na tie však nie sú zvedaví obyvatelia Slovenska. Vari ešte menej počas letného dovolenkového obdobia.

Čaká nás ťažká jeseň. Či už z pohľadu pretrvávajúcej pandémie ochorenia Covid-19 alebo rastúcich cien tovarov, služieb a energií. Ľudí naozaj nezahreje, ak niekto z politiky odíde, hoci iný v nej ostane.

V krajoch to funguje inak. Ísť príkladom sme sa preto snažili aj v rámci združenia samosprávnych krajov SK 8. Nachádzali sme kompromis medzi ôsmimi často odlišnými až protichodnými názormi vychádzajúcimi z rôznych politických prúdov. A vo väčšine prípadov sa nám to podarilo. V kľúčových chvíľach – po nástupe pandémie alebo v reakcii na útok Ruska na Ukrajinu – sme vystupovali koordinovane. Dohodli sme sa aj na tom, že podáme pomocnú ruku vláde, ktorej podriadené okresné úrady dynamiku situácie nezvládali.

V krajoch sú, žiaľ, aj po dvadsiatich rokoch – s ohľadom na obrovský zdedený modernizačný dlh – nekvalitné cesty, rozpadávajúce sa mosty, kolabujúce zdravotníctvo i nedostatočná sociálna starostlivosť. A to nás trápi. Práve riešeniu týchto výziev by sme mali venovať pozornosť a energiu. Navyše, módnym hitom sa stali jednostranné zásahy do rozpočtov samospráv. Obce, mestá a samosprávne kraje pripravili – a pripravia – o stovky miliónov eur určených na zabezpečovanie kvalitných a dostupných verejných služieb. Želám si, aby tu s nami ostal len niekoľko sezón.

V Trnavskom kraji už päť rokov ukazujeme, čo znamená spolupráca v prospech veci. Počas piatich rokov sme diskutovali, vymieňali si názory v rámci zastupiteľstva. Napokon sme sa zhodli na riešeniach, z ktorých profitujú obyvatelia. A áno, priznávam, nie vždy to bolo jednoduché. Museli sme zohľadňovať regionálne špecifiká, hodnotové orientácie i programové rozdiely medzi partnermi. To všetko v kontexte napätého rozpočtu.

Konkrétne výsledky pri modernizácii kraja vo všetkých oblastiach sme dosiahli práve vďaka spolupráci. Mnohé nápady a odvážne riešenia vznikli respektíve boli vylepšené v otvorenej diskusii, v ktorej sme si vymenili ideje a skúsenosti. V tomto chceme pokračovať.

Deväť politických strán a hnutí našlo spoločnú reč a dohodlo sa na kandidátovi na župana. Veľmi si to vážim. Koalícia tiež zložila pestrú 40-mennú kandidátku poslancov krajského zastupiteľstva. Ide to. Vytvorili sme tak ešte širšiu demokratickú platformu ako pred piatimi rokmi. Poznáme silu nášho kraja a sme pripravení z neho urobiť ešte lepšie miesto pre život, vzdelávanie, podnikanie, aj oddych.

Objednávateľ: OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA, Zámocká 6873/14, 811 01 Bratislava, IČO: 42287511

Dodávateľ: Citadela, spol. s r. o., Kladnianska 20, 821 05 Bratislava,  IČO: 35709227